pe

Lymská borelióza je závažné a u psů navíc velmi špatně diagnostikovatelné a léčitelné onemocnění

Původcem je bakterie rodu Borrelia, která se dostává do těla svých hostitelů pomocí přenašečů, jimiž jsou klíšťata a další krev sající hmyz.

Onemocnění má podobně jako u lidí velmi dlouhou inkubační dobu, u psů až 6 měsíců. V tomto období jedinec nejeví žádné známky onemocnění a nemoc nelze diagnostikovat ani vyšetřením krve. Po uplynutí této různě dlouhé doby se nemoc obvykle projeví jako těžké chřipkové onemocnění provázené bolestivostí kloubů. Mohou se objevit i dýchací obtíže. V následující fázi dochází k akutnímu zánětu kloubů. Pes kulhá, napadá na končetiny a pohybu se spíše vyhýbá. Tyto příznaky se většinou opakují v různě dlouhých intervalech. K poslední a zároveň nejzávažnější fázi, charakterizované postižením vnitřních orgánů a nervového systému nemusí dojít u všech pacientů. V tomto období je již borelióza velmi těžko léčitelná a zvíře umírá na selhání orgánů

Léčba spočívá v dlouhodobé aplikaci antibiotik, ale nemusí být vždy úspěšná. Proto je velmi důležitá prevence, která je mnohem levnější než následné dlouhodobé léčení.

Velmi účinným preventivním opatřením je vakcinace. Nejideálnějším obdobím, kdy zařadit očkování boreliózy do vakcinačního schématu, je zima a předjaří, tedy doba PŘED sezónou výskytu klíšťat. V prvním roce se provádí dvakrát v rozmezí tří až čtyř týdnů. Následné vakcinace se provádí již pouze jedenkrát ročně. Nutno ovšem podotknout, že toto očkování, zabraňující propuknutí onemocnění, neuchrání vašeho pejska před přisátím klíštěte, které je přenašečem i jiných vážných onemocnění. Proto je nezbytné v období výskytu klíšťat chránit psi antiparazitárními přípravky v podobě pipet, obojků, sprejů apod.