pe

Hlučné oslavy končícího roku jsou stresující zejména pro naše domácí mazlíčky. Na psychice zvířete mohou zanechat trvalé následky, kdy kvůli jedné nezvládnuté negativní zkušenosti zvíře v budoucnu reaguje nevyzpytatelně na jakýkoliv silnější zvuk. Snažme se jej proto od tohoto stresu ochránit.

Co všechno tedy lze pro klidně strávený silvestrovský večer vašeho psa udělat?

Nejjednodušším řešením je oslavit poslední den v roce na klidném místě mimo město, kde bouřlivé oslavy neprobíhají. Ne každý si však toto může dovolit, a proto existují i další možnosti.

Zůstaňte s pejskem

Buďte s ním doma a rozhodně ho nedávejte na hlídání cizím osobám, které vůbec nezná. Za žádnou cenu ho nenechávejte doma samotného. Pokud máte psa v kotci, vezměte jej k sobě domů.

Zamezte hluku

Zajistěte pejskovi izolované místečko, kde se bude cítit nejlépe. Na psa se choďte pravidelně dívat.

Uklidněte ho

Každý pes je jiný. Jednomu stačí pouze to, že jste v blízkosti, jiný vyžaduje neustálou pozornost. Snažte se chovat klidně, aby pes viděl, že je vše v pořádku a nic mimořádného se neděje.

Venčení na Silvestra

S pejskem jděte ven co nejdříve, než vypukne silvestrovské veselí. Ačkoli jindy vodítko nepoužíváte, tentokrát psa připněte. Není vyloučeno, že již v předvečer se najde několik nedočkavců, kteří chtějí své petardy vyzkoušet. Mohlo by se stát, že se pes zalekne, uteče a v panice se ztratí. Proto myslete i na to, že by měl být váš pejsek řádně označený.

Možnosti ovlivnění strachu

I přes veškerá preventivní opatření se někdy nepodaří psa dostatečně uklidnit a silvestrovský večer je poté nepříjemný nejen pro pejska, ale i pro jeho majitele. V těchto případech je vhodné v dostatečném předstihu navštívit veterinární ordinaci a na radu veterinárního lékaře pořídit některý z přípravků určených ke zmírnění stresu u zvířat. Za žádnou cenu neordinujte svá sedativa a nepoužívejte jakékoliv jiné léky bez konzultace s veterinárním lékařem! Řada sedativ má mnoho vedlejších nežádoucích účinků, které vašeho psa mohou dokonce ohrozit na životě. Proto vždy dbejte pokynů veterinárního lékaře a v žádném případě sami neměňte dávkování, i když vám připadá, že lék neúčinkuje.

Pro ovlivnění stresu lze použít jako nejbezpečnější prostředek homeopatické léky, ale jejich použití je přísně individuální a je nezbytná konzultace s veterinářem-homeopatem v dostatečném předstihu před Silvestrem.

Dále existují tabletky, které jsou vyrobeny z přírodních látek, takže se minimalizují nežádoucí účinky, ale opět je nezbytné terapii nasadit v dostatečném předstihu.

Poslední možností je použití sedativ, ale jak již bylo uvedeno výše, pouze sedativ určených pro zvířata po předchozí konzultaci s veterinárním lékařem.